Home
Posted By: TM@BOTC The 2019 NYSSWA Boys All State Team - 07/31/19 05:39 PM
The 2019 NYSSWA Boys All-State Team

Large Schools:

Player Of The Year
Brennan O'Neill

First Team:
Brennan O'Neill St. Anthony's-CHSAA Jr. Attack
Dylan Pallonetti Ward Melville-11 Sr. Attack
Christian Mule Half Hollow Hills West-11 Sr. Attack
John Schreiber Iona Prep-CHSAA Sr. Midfielder
Ryan Eccles Syracuse-3 Sr. Midfielder
Reilly Gray Chaminade-CHSAA Sr. Midfielder
Angelo Pertrakis Massapequa-8 Sr. Midfielder
Greg Campisi St. Anthony's-CHSAA Sr. Midfielder
Colin Hart Garden City-8 Sr. Defender
Jake Piseno Liverpool-3 Sr. Defender
Sutton Boland Victor-5 Sr. Defender
Liam Entenmann Chaminade-CHSAA Sr. Goalie

Second Team:
Bryce Ford John Jay-1 Sr. Attack
Spencer Wirtheim Baldwinsville-3 Sr. Attack
John Sidorski East Islip-11 Sr. Attack
Max Rosa West Genesee-3 Sr. Midfielder
Michael Tangredi Baldwinsville-3 Sr. Midfielder
Griffin King Niskayuna-2 Sr. Midfielder
Conor Calderone Smithtown West-11 Sr. Midfielder
Roy Meyer Chaminade-CHSAA Sr. Midfielder
Keith Boyer Yorktown-1 Soph. Defender
Stephen Zupicich Fordham Prep-CHSAA Sr. Defender
Kenny Brower Massapequa-8 Sr. Defender
Luke Staudt West Genesee-3 Jr. Goalie

Third Team:
Liam Ferris Bethlehem-2 Jr. Attack
Brendyn Hogue Corning-4 Sr. Attack
Kellen Pulera St. Joe's-MMAA Sr. Attack
Luke Mercer John Jay-1 Jr. Midfielder
Collin Neally Corning-4 Sr. Midfielder
Zach Nestor Fayetteville-Manlius-3 Sr. Midfielder
Shawn Doran Hilton-5 Sr. Midfielder
Sam Latorre St. Joe's-MMAA Sr. Midfielder
Eddie Arnold Manhasset-8 Sr. Defender
Nick Fraterrigo Niskayuna-2 Sr. Defender
Tyler Toledo Monroe-Woodbury-9 Sr. Defender
Collin Krieg Ward Melville-11 Jr. Goalie

Fourth Team:
Tommy Conley Mamaroneck-1 Sr. Attack
Jack Brennan Irondequoit-5 Sr. Attack
Klay Stuver Fairport-5 Jr. Attack
J.T. Stirpe Vestal-4 Sr. Midfielder
Garrett Gibbons Massapequa-8 Sr. Midfielder
Blake Behlen Commack-11 Sr. Midfielder
Jack Cleary Iona Prep-CHSAA Sr. Midfielder
Brandon Aviles Ward Melville-11 Sr. Midfielder
Zach Timmons Wappingers-1 Sr. Defender
Mike Alexander West Islip-11 Sr. Defender
Jon Sokolowski Orchard Park-6 Jr. Defender
Dan O'Meara Yorktown-1 Sr. Goalie

Fifth Team:
Jake Bonomi St. Anthony's-CHSAA Sr. Attack
Ben Reilly Bethlehem-2 Sr. Attack
Camden Hay Victor-5 Jr. Attack
Adam Davis Baldwinsville-3 Sr. Midfielder
Tyler Cordes Connetquot-11 Jr. Midfielder
Ben Weinberg Jericho-8 Sr. Midfielder
Nick LiCalzi Rockville Centre South Side-8 Jr. Midfielder
Regan Endres Victor-5 Jr. Midfielder
Danny Boccafola Garden City-8 Sr. Defender
Tommy Feinstein John Jay-1 Sr. Defender
Gerald Filardi Half Hollow Hills West-11 Sr. Defender
Liam Haller Victor-5 Sr. Goalie

Sixth Team:
Joey Pezzimenti Victor-5 Jr. Attack
Jack Shanley Fayetteville-Manlius-3 Sr. Attack
Tom Rogan Chaminade-CHSAA Sr. Attack
Brett Chiodo Hamburg-6 Sr. Midfielder
Connor Kalmus Riverhead-11 Sr. Midfielder
Michael O'Connell Chaminade-CHSAA Jr. Midfielder
Declan Ferris Bethlehem-2 Sr. Midfielder
T.J. Bryan Lakeland/Panas-1 Sr. Midfielder
Frank Ciniglio Ward Melville-11 Sr. Defender
Nick Caccamo Harborfields-11 Jr. Defender
Caleb Voorhees Baldwinsville-3 Sr. Defender
A.J. Galassi Port Washington-8 Sr. Goalie

Seventh Team:
Casey McDermott Brighton-5 Jr. Attack
Morgan O'Reilly Long Island Lutheran-AIS Jr. Attack
Louis Perfetto Manhasset-8 Sr. Attack
Tom Sangiovanni Harborfields-11 Sr. Midfielder
Jack Monfort Syosset-8 Sr. Midfielder
Chris Malota Warwick-9 Sr. Midfielder
Braden Lynch Baldwinsville-3 Jr. Midfielder
Shane Smith Mamaroneck-1 Sr. Midfielder
Zak Conley Fayetteville-Manlius-3 Jr, Defender
Connor O'Reilly St. Anthony's-CHSAA Sr. Defender
Brad James West Genesee-3 Sr. Defender
Thomas Heller Comsewogue-11 Sr. Goalie

Eighth Team:
Mark Belles Canandaigua-5 Sr. Attack
Andrew Bernstein Scarsdale-1 Sr. Attack
John Hoffman Smithtown West-11 Sr. Attack
Lucas Hogan Auburn-3 Jr. Midfielder
Trevor Yeboah-Kodie Garden City-8 Sr. Midfielder
Gavin Elston Horseheads-4 Jr. Midfielder
Joel Firth Cicero-North Syracuse-3 Sr. Midfielder
Jack Young Highland/Marlboro-9 Sr. Midfielder
Luke Morris North Rockland-1 Sr. Defender
Tanner Soudan Fairport-5 Jr. Defender
Will Button Bay Shore-11 Sr. Defender
Jared Paquette West Islip-11 Sr. Goalie

Honorable Mention:
J.B. Conner Mamaroneck-1 Sr. Attack
Lukas Stanat Brighton-5 Jr. Attack
Mitch Pfieffer Canandaigua-5 Sr. Midfielder
Sonny Imburgia Pittsford-5 Sr. Attack
Brock Schneider Hamburg-6 Sr. Attack
Devin Napolean Niagara-Wheatfield-6 Sr. Midfielder
Jack Rapini St. Joe's-MMAA Sr. Goalie
Austin Holley St. Joe's-MMAA Jr. Midfielder
Colin Gleason Massapequa-8 Sr. Attack
Sam Lutfi Massapequa-8 Sr. Attack
Nick Turrini Calhoun-8 Sr. Midfielder
Justin Coppola Garden City-8 Sr. Midfielder
Sam Steng Warwick-9 Sr. Goalie
Kenton Mears Warwick-9 Jr. Attack
Ethan Larson Ward Melville-11 Sr. Defender
Christian Lowd Smithtown West-11 Sr. Midfielder
Danny Caddigan Smithtown West-11 Soph. Attack
Sal Miccio Northport-11 Sr. Attack
Tyler Sandoval Chaminade-CHSAA Sr. Midfielder
Andrew McAdorey St. Anthony's-CHSAA Soph. Midfielder
Jake Naso St. Anthony's-CHSAA Jr. Midfielder
Matthew Lutz Tottenville-PSAL Sr. Midfeilder
Robert Antico Tottenville-PSAL Sr. Midfeilder

Small Schools:

Player Of The Year
Xavier Arline

First Team:
Xavier Arline Shoreham-Wading River-11 Jr. Attack
Joey Spallina Mount Sinai-11 Fr. Attack
Connor Durkin Jamesville-DeWitt-3 Jr. Attack
Jack Howe Pleasantville-1 Sr. Midfielder
Pat Hackler Skaneateles-3 Sr. Midfielder
Conner Fingar Penn Yan-5 Sr. Midfielder
Joe Camp Wayne-5 Sr. Midfielder
Wyatt Rumpf Kennedy Catholic-CHSAA Sr. Midfielder
Brendan Lavelle Rye-1 Jr. Defender
Greg Wells Syracuse CBA-3 Sr. Defender
Alex Keener Bethpage-8 Sr. Defender
Colton Teitelbaum Locust Valley-8 Sr. Goalie

Second Team:
Justin Tiernan John Glenn-11 Sr. Attack
Andy Davis Whitney Point-4 Sr. Attack
Chris Giulliani Islip-11 Sr. Attack
Shaun Dolac West Seneca East-6 Sr. Midfielder
Danny Striano Cold Spring Harbor-8 Sr. Midfielder
Ryan Mackenzie Syracuse CBA-3 Jr. Midfielder
Jack Schirtzer Shoreham-Wading River-11 Jr. Midfielder
Jack Edinger Tully-3 Sr. Midfielder
Nate Davis Bronxville-1 Jr. Defender
Caden Hawkinson Cold Spring Harbor-8 Jr. Defender
Jack DiBenedetto Nichols-MMAA Sr. Defender
Emmet Carroll Rye-1 Jr. Goalie

Third Team:
Kyle Morrison Croton-1 Jr. Attack
Hogan Fox Glens Falls-2 Jr. Attack
Johnny Schwarz Shoreham-Wading River-11 Jr. Attack
Reid Jackowski LaFayette/Onondaga -3 Sr. Midfielder
Stephen Grabher North Shore-8 Sr. Midfielder
Jake Gallina Palmyra-Macedon-5 Sr. Midfielder
Aidan Murnane Briarcliff-1 Soph. Midfielder
Brady Hope Chenango Valley-4 Sr. Midfielder
Jagger Kerr Geneva-5 Jr. Defender
Trent Birch Bath-5 Sr. Defender
Michael Sabella Mount Sinai-11 Sr. Defender
Rob Seeley Marcellus-3 Sr. Goalie

Fourth Team:
Bryce Johnson General Brown-3 Sr. Attack
Sam Miller Geneva-5 Sr. Attack
Russell Maher Mount Sinai-11 Jr. Attack
Cooper Trepeta Locust Valley-8 Sr. Midfielder
Isaac Testini Ogdensburg-10 Sr. Midfielder
Matt Waterhouse Briarcliff-1 Fr. Midfielder
James Ringer Bayport-Blue Point-11 Sr. Midfielder
Jared Gage Chenango Forks-4 Sr. Midfielder
Jack Peterson Penn Yan-5 Sr. Defender
Rich Cuite North Shore-8 Sr. Defender
Nathan Lehr Chenango Valley-4 Sr. Goalie

Fifth Team:
Jared Cassel Goshen-9 Sr. Attack
Jake Coleman Pleasantville-1 Jr. Attack
Liam McLane Rye Country Day-AIS Jr. Attack
Charlie Bolesh Westhill-3 Sr. Midfielder
Justin Carte Schuylerville-2 Sr. Midfielder
Andrew Johnson Amherst-6 Sr. Midfielder
Joe Juengerkes Islip-11 Jr. Midfielder
Matthew Lowther Nanuet-1 Sr. Midfielder
Sam Martin Canton-10 Sr. Defender
Jason Holbrook LaFayette/Onondaga-3 Sr. Defender
Parker Bossard Geneva-5 Jr. Defender
Grant Crossley Elmira Notre Dame-4 Fr. Goalie

Sixth Team:
Lance Madonna East Syracuse Minoa-3 Jr. Attack
Grady Arnold Palmyra-Macedon-5 Sr. Attack
Brian Kelly Red Hook-9 Jr. Attack
Owen Spring Elmira Notre Dame-4 Soph. Midfielder
Colton Smith Penn Yan-5 Jr. Midfielder
Kevin Leon Bethpage-8 Sr. Midfielder
Cobie Cree Salmon River-10 Jr. Midfielder
Seth Benedict Marcus Whitman-5 Jr. Midfielder
Josh Duby Jamesville-DeWitt-3 Jr. Defender
Sahil Seth Jamesville-DeWitt-3 Sr. Defender
Charlie Gagliardo Johnstown-2 Jr. Defender
Talyn Pierce Newark-5 Sr. Goalie

Honorable Mention:
John Danforth Skaneateles-3 Sr. Midfielder
Kaleb Benedict LaFayette/Onondaga-3 Jr. Attack
Tom Caputo Syracuse CBA-3 Sr. Defender
Zach Baker Palmyra-Macedon-5 Jr. Attack
Jordan Deats Bath-5 Jr. Attack
John Reagan Wayne-5 Jr. Attack
Ryan Herod Marcus Whitman-5 Soph. Midfielder
Quinn Nolan Palmyra-Macedon-5 Fr. Midfielder
Amos Whitcomb Salamanca-6 Soph. Attack
Spencer Nyhart Hamburg-6 Sr. Attack
Luke Kilner James I. O'Neill-9 Sr. Midfielder
Mitch Browne James I. O'Neill-9 Sr. Attack
© Back of THE CAGE